Áno, dych psa je možné ovplyvniť stravou. Na dychu psa sa podieľa jednak kvalitné krmivo a jednak stav ústnej dutiny. Kvalitné krmivo pomáha predísť kvaseniu požitej potraviny v zažívacom trakte a následnej regurgitácii (spätnému odgrgnutiu). Najvyššou mierou sa však na kvalite dychu psa podieľa zdravá ústna dutina. Na zuboch sa po každom nakŕmení usadzuje tzv. zubný plak. Ak sa neodstráni, premieňa sa na zubný kameň. Baktérie, ktoré sa rozmnožujú v zubnom plaku a v záhyboch za zubným kameňom, produkujú plyny, ktoré potom zapríčiňujú zápach z ústnej dutiny. Tieto baktérie zapríčiňujú aj zápal ďasien, porušenie závesného aparátu zubov s následným vypadnutím zubov. Veľmi často sa baktérie zo „zanedbanej" ústnej dutiny dostávajú do krvi a podieľajú sa na zápaloch vnútorných orgánov, ako sú zápaly osrdcovníka a pod. Preto je prevencia dôležitá rovnako ako u ľudí. Najlepšou prevenciou je 2x denne čistiť psovi zuby zubnou kefkou a špeciálnou zubnou pastou (pasty pre ľudí nie sú pre psov vhodné). Čistenie zubov kefkou je však technicky a časovo pomerne náročné a nie každý pes si nechá zuby čistiť. Preto je možné čistenie zubov kefkou nahradiť pomocou tzv. funkčných pochúťok. Ide o pochúťky Pedigree® Denta Stix™. Tieto sa podávajú po nakŕmení a majú schopnosť napomáhať odstraňovanie zubného plaku. Tak sa predchádza vzniku zubného kameňa, množeniu baktérií a všetkým súvisiacim zdravotným problémom. Pedigree® Denta Stix™ je určený na každodenné podávanie vždy po nakŕmení.
Hore
Lepšia než pravidelné odstraňovanie zubného kameňa je prevencia, čiže predchádzanie jeho vzniku. Ak je zubný kameň odstránený, vtedy je vhodné podávať tzv. funkčné pochúťky. Ide o pochúťky Pedigree ®Denta Stix™. Tieto kocky sa podávajú po nakŕmení a majú schopnosť napomáhať odstraňovanie zubného plaku. Tak sa predchádza vzniku zubného kameňa, množeniu baktérií a všetkým súvisiacim zdravotným problémom. Pedigree® Denta Stix™ je určený na každodenné podávanie vždy po nakŕmení. Pravidelnú kontrolu ústnej dutiny a zubov by mal pes podstúpiť u veterinára 2x ročne. Ak bude starostlivosť o zuby dostatočná, predíde sa tak častým narkózam spojeným s odstraňovaním zubného kameňa.
Áno, je. Ide o súčasť preventívnej starostlivosti o zdravie ústnej dutiny, kedy sa odstraňuje plak, ktorý uľpieva na zuboch po každom nakŕmení. Jeho odstránením predchádzame vzniku zubného kameňa, zápalom ďasien a v neposlednom rade i onemocneniam vnútorných orgánov, pretože baktérie prichytené na zuboch sa môžu dostávať do krvného obehu a vyvolávať tak niektoré vnútorné onemocnenia (napr. zápaly osrdcovníka a pod.). Pravidelná starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je teda významnou súčasťou prevencie zdravia celého organizmu.
Existujú niektoré pasty, ktoré sú určené špeciálne pre psov. Pasty pre ľudí nie sú pre psov vhodné a navyše môžu byť pre ne aj toxické. Špeciálna psia zubná pasta a zubná kefka je najlepší spôsob, ako sa starať o zuby psov. Je však potrebné čistiť zuby 2x denne vždy po nakŕmení. Ak to nie je technicky možné alebo ak pes čistenie zubov neznáša, je možné použiť tzv. funkčné pochúťky. Ide napr. o pochúťky Pedigree® Denta Stix™, ktoré svojím zložením odstraňujú zubný plak zo zubov.
Zubný kameň samotný nie je nebezpečný. Je to inaktívny zhluk minerálnych látok. Jeho nebezpečnosť však spočíva v tom, že sa v jeho okolí usadzujú baktérie, ktoré následne môžu mať zásadný vplyv na zdravie celého organizmu. Baktérie a ich metabolity z okolia zubného kameňa majú za následok zápal ďasien, poškodzujú závesný aparát zuba a následkom ich prítomnosti môže dôjsť k strate zuba. Ďalej môžu tieto baktérie prenikať do krvného obehu a môžu zapríčiniť napr. zápal srdcového svalu a osrdcovníka.
Sami by sme mali psovi kontrolovať zuby 1x za mesiac, optimálne 2x za rok by sme mali nechať skontrolovať zuby psa u veterinárneho lekára. Ak spozorujeme nejakú bolestivosť v ústnej dutine pri príjme potravy, nemali by sme váhať a mali by sme navštíviť veterinárnu ordináciu čo najskôr.
Na zuboch uľpieva sivastá alebo žltkastá tvrdá hmota, ktorú nie je možné zoškrabať nechtom. Zubný kameň môže odstrániť len odborník vo veterinárnej ordinácii pomocou špeciálnych škrabiek a ultrazvuku.
Je to individuálne podľa veľkosti psa, druhu použitej anestézie a pod. O konkrétnych cenách sa informujte u svojho veterinárneho lekára.
Každá narkóza môže byť svojím spôsobom nebezpečná, bez ohľadu na vek zvieraťa. Preto sa robí predoperačné vyšetrenie, aby sa prípadné riziká minimalizovali.
Áno, psi majú tiež mliečne zuby, ktoré sa im vymieňajú rovnako ako ľuďom. Správnu výmenu mliečneho chrupu je vhodné nechať skontrolovať u veterinárneho lekára, aby sa predišlo potenciálnym problémom s perzistujúcimi mliečnymi zubmi, nakrivo rastúcimi zubmi a pod.
Vo všetkých veterinárnych ordináciách sa poskytuje základná starostlivosť o zuby, t.j. preventívne prehliadky, odstránenie zubného plaku, zubného kameňa a pod. Niektoré ordinácie sa špecializujú aj na plombovanie ulomených alebo poškodených zubov, osadzovanie implantátov, podávanie rovnátok a pod. Kontaktujte svojho veterinárneho lekára a informujte sa o poskytovanej starostlivosti, prípadne o najbližšom špecializovanom pracovisku.
Na rozdiel od ľudí sa u psov klasické zubné kazy vyskytujú minimálne. Závažným problémom však býva ulomenie zubov s následným kazom, rôzne praskliny a pod. Najčastejším problémom u psov, rovnako ako u ľudí, je však zubný kameň. Veterinárna stomatológia je v súčasnosti schopná poskytnúť rovnakú starostlivosť, akú máme my ľudia, vrátane používania rovnakých materiálov. Najčastejším zákrokom u psov býva odstránenie zubného kameňa, ale nie je výnimočné ani plombovanie ulomených zubov vrátane osadzovania koruniek, pomerne rozšírené sú i rovnátka u psov podávané zo zdravotných i estetických dôvodov, implantáty a pod.
Optimálne by bolo 2x denne po nakŕmení čistiť psovi zuby špeciálnou pastou a zubnou kefkou. Ak to z technických dôvodov nie je možné, je vhodné podávať tzv. funkčné pochúťky. Napr. Pedigree® Denta Stix™ by sa mal podávať vždy po nakŕmení. Táto pravidelná prevencia znižuje výskyt zubného plaku až o 80 %, čo je významný počin v starostlivosti o zdravie ústnej dutiny, čiže k zníženiu výskytu zubného kameňa, zápalu ďasien a zápachu z ústnej dutiny. Túto pravidelnú starostlivosť je potrebné doplniť 2x ročne o pravidelnú preventívnu prehliadku u veterinárneho lekára.
Hoci by to mohlo vyzerať, že je granula ako granula, nie je to pravda. Správna granula musí nielen obsahovať správne živiny, ktoré sú dobre stráviteľné a využiteľné pre organizmus, ale musí splňovať i niektoré technické náležitosti. Granula musí mať správnu textúru a konzistenciu. Pri prežúvaní musí mať aj určité fyzikálne vlastnosti:
Granuly Pedigree® Adult boli dlhodobo testované v anglickom výskumnom veterinárnom centre Waltham, aby splňovali všetky tieto nároky na kvalitné granuly, ktoré zodpovedajú najnovším výskumom v tejto oblasti.
Všetky granuly Pedigree® prešli vývojom a testovaním vo výskumnom veterinárnom centre Waltham, aby svojou textúrou a konzistenciou zodpovedali najnovším výskumom a požiadavkám kladeným na granuly pre psov. Jednou z týchto požiadaviek je, aby granuly prispievali k mechanickému čisteniu zubov, podporovali prežúvanie u psov, čím stimulujú produkciu slín, ktoré prirodzene dezinfikujú ústnu dutinu. Kvalitná strava je základom starostlivosti o ústnu dutinu. K tomu je však ešte potrebné doplniť následnú starostlivosť o zuby, a to pravidelné čistenie zubov pomocou špeciálnej zubnej pasty alebo pravidelné podávanie tzv. funkčných zubných pochúťok, ako sú Pedigree® Denta Stix™. Ich pravidelné používanie mechanicky čistí zuby a znižuje výskyt zubného plaku až o 80 %. Tým významne znižuje možnosť vzniku zubného kameňa.
Všetky pochúťky boli dlhodobo testované v anglickom výskumnom veterinárnom centre Waltham a ich bezpečnosť bola potvrdená dlhoročným používaním u chovateľov. Ak sa používajú podľa návodu, nemôže sa nič stať. Pokiaľ by bol výrobok dlho rozbalený, vyschne a stvrdne, čiže by bol nevhodný na konzumáciu.
Správny vývoj zubov je daný geneticky a je potrebné podporiť ho správnou výživou, ktorá obsahuje dostatok vápnika a ďalších minerálnych látok, ktoré podporujú celkový zdravý vývoj. Následná preventívna starostlivosť o zuby podporí ich zdarný vývoj. Súčasťou tejto starostlivosti je pravidelné čistenie zubov kefkou a špeciálnou zubnou pastou alebo podávanie špeciálnych funkčných pochúťok Pedigree® Denta Stix™, ktoré mechanicky čistia zuby. Súčasťou tejto starostlivosti je aj pravidelná kontrola zdravotného stavu ústnej dutiny u veterinárneho lekára, ktorá by sa mala podstúpiť 2x ročne.
Jej konzistencia bola špecificky vyvinutá tak, aby nebola príliš mäkká a nelepila sa na zuby, ale aby naopak nebola ani príliš tvrdá, aby pri prežúvaní nezraňovala ďasná. Optimálna konzistencia pri prežúvaní mechanicky čistí zuby a odstraňuje zubný plak a navyše prežúvanie podporuje prirodzenú produkciu slín, ktoré sú súčasťou ochrany ústnej dutiny vzhľadom na ich dezinfekčný účinok.
Je veľmi vhodné zaoberať sa dentálnou hygienou už od útleho veku. Šteniatka a mačiatka sa jednoduchšie naučia znášať čistenie zubov pomocou špeciálnej kefky než dospelí psi. Navyše je vhodné kontrolovať správnu výmenu mliečneho chrupu veterinárnym lekárom. Čím skôr začnete s prevenciou zdravia zubov a celej ústnej dutiny, tým väčšmi prispejete k podpore celkového zdravia vášho psa alebo mačky.
Produkty Pedigree® Denta Stix™ svojím zložením fungujú ako kefka na zuby a mechanicky čistia zuby. Vzhľadom na to, že ich základnou surovinou je ryža, sú i dieteticky vhodné a psi ich ochotne prijímajú. Toto sú teda kefky, ktoré sa dajú zjesť.